M.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiBir Balıkçılın Peşinde


NALLIHAN KUŞ CENNETİM. Ergün Turan’ın objektifinden Nallıhan Kuş Cenneti’nden balıkçıl kuş fotoğrafları…

Yoğun geçen bir çalışma haftasının ardından doğayla, kuşlarla baş başa olmak için bulunmaz bir fırsat hafta sonları Nallıhan Kuş Cenneti… Havalar artık soğudu, aman şimdi kim erken kalkacak, yola çıkacak demeyin. Arayın sizin gibi doğaya meraklı dostlarınızı, alın kamuflajları, makinenizi, dürbününüzü yanınıza; koyulun yola… Doğru Nallıhan’a!
Ankara’ya 120 km. mesafede, tarihi İpek Yolu üzerinde, Sakarya Nehri Havzası’nda bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, Davutoğlan Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Türkiye’de 70 kuş cennetinden biri olma özelliği ve 150′yi aşkın kuş türüyle “Nallıhan Kuş Cenneti“, 1994 yılında Milli Parklar, Av ve Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmış.
Özellikle kuşların bir yerden başka bir yere göç zamanları olan ilkbahar ve yazın ilk aylarında Nallıhan Kuş Cenneti’nde görsel bir şölen yaşanıyor. Sulak alanları, ağaçlık, bozkır bölgeleri ve kayalıkları ile göç eden, kışlayan ve yavrulayan kuş türlerinin mekanı olan bölgenin en meraklı misafirleri ise bizim gibi buraya kuşları ve bölgenin jelojik yapısını gözlemlemek, fotoğraflamak için gelen doğa ve yaban hayat meraklıları… Buradaki kuş türleri kadar bölgeyi ziyaret eden fotoğraf ve doğa meraklıları da ayrı bir araştırma konusu olur herhalde…
İç Anadolu’nun en önemli sulak alanlanı olarak kabul edilen bölge, İstanbul ve Çanakkale Boğazları’ndan gelen kuş göç yolu üzerinde bulunuyor. Ankara-Bolu-İstanbul hattında yer alan Nallıhan Kuş Cenneti’ne giderken ilk dikkati çeken dağlar, renk renk platolar, ıssızlık oluyor. Yeşilin olmadığı bozkır alanlardan geçip su kıyısına vardığında insan sanki bir anda başka bir boyuta geçtiğini düşünüyor.
Göl çevresinin müdavimleri balıkçıllar ve kara leylekler… Sadece onlar mı? Şahin, doğan, kartal, Mısır akbabası, alaca balıkçıl, kaşıkçı, yeşilbaş, karabatak, kılkuyruk, turna, keklik, çulluk, bıldırcın, kaz, su tavuğu… Kimimiz sazlıklar arasına, kimisi kayalıklarda.
Sulak çayırlık alanlar, su kıyıları ve bataklıkların sivri gagalı, uzun boylu, ince bacaklı kuşu balıkçıl… Ülkemizdeki 6 balıkçıl türünün tamamını burada görmek mümkün. Tek ayağı üzerinde uyurken ve boynunu S harfi biçimine getirerek uçuşu sırasında yarattığı o eşsiz görüntüyle biz yaban ve doğa hayat fotoğrafçılarının en güzel kareleri arasına giren balıkçıl kuşları belki de tamamına yakın türünü gözlemlemek, fotoğraflamak için en doğru adreslerden birisi Nallıhan Kuş Cenneti.M. Ergün TURAN
www.ergunturan.com

Tüm Hakları Saklıdır © All Rights Reserved

www.fotoritim.com Sitesinde Bulunan Yazılı ve Görsel Eserlerin Bütün Hakları ve Sorumluluğu Eser Sahiplerine Aittir.


All Images and Text Published in www.fotoritim.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved.


Use By Author Permission Only.

M.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş CennetiM.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş Cenneti

M.Ergün Turan : Bir Balıkçılın Peşinde Nallıhan Kuş Cenneti” üzerine bir düşünce

 1. Tarık Yurtgezer

  Bu harika fotoğraflarını hayranlıkla izledim Ergün'cüğüm. Hatırlarsan Melih'in öncülük ettiği Mogan çalışmasına katılalım demiş ve seni o gün ekmiştim. İyi ki, sen benim gibi yapmamışsın. İyi bir makro fotoğrafçısından çok iyi bir kuş fotoğrafçısına doğru evrildin. Kutluyorum, selamlar, sevgiler…

  Reply
 2. İlkim Çalışkan

  Milyar dolarları döksek böyle bir cenneti tekrar oluşturamayız. AMa göz göre göre kaybolmasına vurdumduymaz kalıyoruz. Ellerinie sağlık, kaybolmaması dileğiyle.

  Reply
 3. Taner Kıral

  Ergüncüğüm, kamuflajda beklerken neler yaptığını tahmin ediyorum.
  Sabırla koruk helva mı yoksa şarap mı oluyor bilmem ama süper
  kanatlı fotoğrafları olmuş buna kuşku yok.Candan kutluyorum
  eski dostumu.

  Reply
 4. mustafa demirbaş

  Sevgili Ergün güzel ve başarılı çalışmalarını canı gönülden tebrik ediyorum, azimle ve sabırla yürüttüğün kuş fotoğrafçılığında sana sonsuz başarılar diliyorum…
  güzel bir yazıyla süslediğin fotoğraflarını her zaman olduğu gibi büyük bir keyifle izledim, sevgiler selamlar sana arkadaşım…..

  Reply
 5. oguz altun

  o bölge çok marul yapar, taze taze… nostaji her dem baktıkça kuşlara , fotoğraf çekmek bahane bir bardak demli çayın yanında… eline sağlık Ergün…

  Reply
 6. Muammer zeki GÜVEN

  Ergun Kardeş; Eline sağlık, verdiğin emeğe, harcadığın zamana değmiş. Bir yalı çapkının çekmek için 3 hafta sonu gölbaşına gittim ama malesef sıfır çektim. Çok zaman ve emek isteyen bir iş. Bu bakımdan kutluyorum, başarılarını izlemeye devam edeçeğim. M. Zeki GÜVEN.

  Reply
 7. Sultan Biler

  Merhaba ellerinize sağlık harika fotoğraflar…Özellikle yansımalar çok güzeldi.Bu güzel fotoğraflar için çok teşekkürler.

  Reply
 8. Zafer Kızılkan

  Sevgili Ergün bu görsel şölenden dolayı kutluyorum. Nerdeyse kuşların gozunde, kanatlarında makro çalışmışsın.
  Selam ve sevgiler.

  Reply
 9. Özlem Karacasu

  Balıkçılların zerafeti her fotoğrafta içine işliyor insanın, eline sağlık, sevgiler…

  Reply
 10. Ümit Malkoçoğlu

  Ergün Bey çok estetik kareler, bakalım hafta sonu yanlışlıkla bize de nasip olur mu ? Saglıkla…

  Reply
 11. MEMDUH EKİCİ

  emek ve sabrın meyvelerini hayranlıkla izledim ustam…yüreğinize ,bileğinize sağlık…başarılarınız daim olsun.MEKECİ

  Reply
 12. Ali Rıza AKALIN

  Vallahi ben "sabit" nesnelerin fotoğraflarını bukadar "net" çekemiyorum.Her yönüyle doyurucu bu çalışmanın emeğini kutluyorum.

  Reply
 13. EROL BEKTAŞ

  Ergün kardeşim,
  Usta bir fotoğrafçıdan hayranlıkla izlediğimiz fotoğraflar.
  Doğa Fotoğrafçılığı Grubu'ndaki özverili çalışmalarını, kuş fotoğrafçılığında daha da başarılı sürdürüyorsun. Eline-emeğine sağlık. "bizim Ergun" diye ne kadar övünsek yetmeyecek anlaşılan.
  Selam ve sevgiler,
  Erol

  Reply
 14. Rıdvan Şükür

  çok güzel kareler yakalanmış tebrik ederim. Balıkçıllar estetik olarak çok güzel anlatılmış

  Reply
 15. H.Bahadır LAÇİN

  İmrenerek izledim tüm fotoğrafları. Kutlarım. Selamlar, sevgiler…

  Reply
 16. ibrahim duman

  ergün hocam merhaba bu kuşlar sizin için adeta bale ve dans gösterileri yapmışlar.sabırla kamuflajın altında beklemeyede değmiş.yazılarlda çok güzel bir çalışma olmuş.selamlar.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× dokuz = 36

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>