Hakan Perek : Riva’nın Kuşları

RİVA’NIN KUŞLARI
İstanbul’a sadece 35-40 kilometre uzaklıkta şirin bir sahil beldesi. Karadeniz’e kıyısı olan ve içinden Riva deresi geçen bir inci.Bundan üç sene önce ilk kuş fotoğraflarımı çekmeye başladım. İlk önceleri semtimde bulunan parklarda çekim yapıyordum. Daha sonra kuş fotoğrafçılığında çok şey öğrendiğim Ertuğrul Birel ile tanıştım. Ertuğrul Birel’le tanışmam aynı zamanda Riva’yla da tanışmam demek oldu. İlk arazilerimi Ertuğrul Birel’le beraber Riva’da yapmaya başladım. Her seferinde Riva bana daha cömert davranmaya başladı. Çektiğim yaklaşık 250 türün %80’nini burada çektim.
Ala sığırcık
Riva coğrafik konumu nedeniyle kuşlar için çok önemli bir yerde. Yaptığım gözlemlerde kuşların göç zamanı konakladıkları ve beslendikleri en önemli alanlardan bir tanesi. Denize kıyısı olması, içinden dere geçmesi su kuşları için de oldukça önemli bir yer teşkil ediyor.Bundan üç sene önce Riva deresinin kenarında olan bir gölette (su birikintisi demek belki daha doğru) Yalı çapkınından, çıkrıkçına, yeşilbaş ördekten erguvani balıkçıla kadar hatırı sayılır bir türü burada fotoğraflamıştım. Tam kare balık kartalı, ne olduğunu Ekrem Yanık’tan öğrendiğim ala sığırcığı, İstanbul’da il kaydını benim yaptığım dağ cılıbıtını hep Riva’da fotoğrafladım.
Ala doğan
Arazinin büyüklüğü ve kuşların istediği bir habitatta olması, burayı çok çekici kılıyor. Sadece kuşlar değil, bunun yanında karaca, çakal, tilki, yaban domuzu gibi yaban hayvanları da buradan nasiplenenler arasında.Bu kadar güzel bir tabiata sahip olması tabii ki sadece hayvanların ilgisini çekmemiş. Geçen üç senede bu saydığım sulak alanlar ve meralar şimdi insan baskısı altında. Yapılan siteler, yazlıklar ve piknik alanları buranın doğal dengesini tamamen bozma noktasına getirdi. Her sene azalan miktarda kuş görmeye başladım. Eskiden bir hafta kalan kuşlar şimdi 1 günü zor geçiyorlar.
Arıkuşu
Dere de yapılaşmadan nasibini alarak oldukça kirleniyor. Bu da doğal dengenin her geçen gün daha da bozulmasına sebep oluyor.Riva artık geri dönülmez bir yolda. Çok büyük bir holdingin ve bir spor kulübümüzün orada bulanan arazileri de yapılaşmaya açıldığında geriye maalesef bir şey kalmayacak.Hakan PEREK

Balık kartalı
Dağ cıbılıtı
Alaca balıkçıl


Gökkuzgun
Kara kızılbacak
Kara kızılkuyruk
Kocagöz
Kukumav
Kumru
Leylek
Saka
Saz tavuğu
Tarla kirazkuşu
YalıçapkınıTüm Hakları Saklıdır © All Rights Reserved

www.fotoritim.com Sitesinde Bulunan Yazılı ve Görsel Eserlerin Bütün Hakları ve Sorumluluğu Eser Sahiplerine Aittir.


All Images and Text Published in www.fotoritim.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved.


Use By Author Permission Only.

Hakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın KuşlarıHakan Perek : Riva'nın Kuşları

Hakan Perek : Riva’nın Kuşları” üzerine 6 düşünce

 1. İlkim Çalışkan

  Riva nın böylesi bir kuş cenneti olduğunu bilmiyordum. Zevkle keyifle okudum. Teşekkür ederim.

  Reply
 2. oğuz altun

  ilginçtir ben de kamuflajlı fotoğraf çekmeye Ertuğrul Birel'le konuştuktan (yazıştıktan) sonra başlamıştım. kamuflaj tekniği konusunda kendisinden çok şey öğrendim. Riva bir kez gittim ama fotğraf çekmek için değil. Nefis fotoğraflar eşliğinde çok güzel bir sunum olmuş…

  Reply
 3. Ümit Yardım

  İlk defa Rivayı Toygar tepesinden dürbünle görünce ,(yukarda site yapılan alanları ) oraya ,o yapılaşma izinlerini verenleree beddua okumuştum,bir ara inşaşattlar durdu diye müjde vermişlerdi ama artık bitti diyorlar,bir Cennet yok oluyor diyorlar,Rivaya çok yakın oturuyorum,ama her giitiğimde üzüldüğüm için gitmiyorum,inşallah düzelir..

  Hakan bey çok güzel fotograflar,ellerinize gözlerinize sağlık,selamlar,saygılar..

  Reply
 4. inci okutan

  Fotograflarinizi cok sevdim. hangi mevsim en verimli zaman oluyor Rivada acaba..cektigim kuslarin adlarini ogrenebilecegim bir kitap ismi verebilirmisiniz?? tskkrlr,fotograflarinizdan dolayi sizi tebrik ediyorum.

  Reply
 5. aydan gazioglu

  Gercekten harika fotograflar.Bende fotograf cekmeye 2 senedir basladım.Rivada da evim var.Umarım sizin rastladıgınız kuslara bende rastlarım ve sizin kadar guzel cekebilirim.
  Tebrikler
  a.gazioglu

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 1 = sıfır

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>