Gihan Tubbeh : Adrian


For English: Please Scroll Down and Read the Page ↓ADRIAN
Gihan Tubbeh
13 yaşındaki Adrian normal bir çocuk olarak dünyaya geldi; 3 yaşında bırakana ve şiddetli otistik teşhisi konulana dek normal olarak konuşuyordu. Şimdi tek kelime konuşmuyor ama kendini değişik davranışlarla ifade ediyor. Adrian çok özel bir çocuk. Kimsenin anlayamayacağı kendi evreni var. Çektiğim fotoğraflar vasıtasıyla Adrian’ın görüşünü ve ifadelerini göstermeye çalıştım; suyu, arabayla seyahat etmeyi ve camdan bakmayı, saç yahut toz gibi küçük şeyler biriktirmeyi, televizyonun statiğini ve pek çok şeyi seviyor. Ruhani ve kapalı dünyasının gizemini yakalamak çok zor. Anne babası o küçükken ayrımlış. Salyası akıyor, bazı sesler çıkarıyor, banyoya kendi başına gidemiyor ve kolaylıkla yürüyemiyor. Fakat inanıyorum ki bu, onun bir yüreği, gerçek yaşama ait eşsiz görüşü ve sınırsız düşüncelere sahip bir zekası olmadığı anlamına gelmiyor. Gün boyunca gerçekten çok sabırlı biri olan bakıcısı ile birlikte. Pek çok bakıcısı olmuş çünkü onlar, iletişim kuramadıkları bir çocuğa bakmaktan çabucak yorulmuşlar. Annesi onu çok seviyor ama onunla fazla zaman geçiremediği için çok üzülüyor. Bunun mücadeleyle dolu çok uzun bir yol olduğunu düşünüyorum, o Adrian’ın iyileşeceğini umut ederek acısını göz ardı etmeye çalışıyor.


Adrian is 13 and was born like a normal boy; he spoke normally until he quit and was diagnosed with severe autism at 3 years old. He doesn´t speak a word now but he expresses himself through different behaviors. Adrian is a very special boy. He has his own universe which nobody can understand. Through the pictures I took, I try to show Adrian’s visions and expresions; he loves water, going in the car and looking through the windows, picking up tiny things like hair or dust, the static of the tv, and lots more. It is difficult to capture the mystery of an inner and closed world. His parents got divorced when he was little. He drools, makes some noises, doesn´t know how to go to the bathroom alone and doesn´t walk easily. But this doesn’t mean that he doesn’t have a heart, a unique vision of the real world and a infinite mind of thoughts, I believe. During the day he is with the nanny who is really patient. He´s had a lot of nannies because they get easily tired of handling a kid with whom they can´t communicate. His mother loves him a lot, but suffers so much that she doesn´t spend much time with him. I believe that it’s a long way struggle and she is trying to ignore her pain, fighting with the hope of Adrian´s progress.

Çeviri (translated by) : Berna AKCAN


Gihan TUBBEH Hakkında

(
26-Peru) Peru’nun başkentinde Centro de la Imagen’de fotoğrafçılık okumadan evvel 3 yıl Lima Üniversitesi’nde ses-görüntü iletişimlerinde öğrenim gördü. Çalışmaları; Peru’da pek çok yayında yer aldığı gibi Die Zeit, Travel and Leisure ve Vision dergilerinde yayınlandı. Gihan’ın çalışması birçok grup ve kişisel serginin ve Versus Photo’nun bir parçasını oluşturdu. 2009’da WWP Joop Swart Masterclass’a katılan 12 fotoğrafçıdan biriydi. Gihan bu yıl Dünya Basın Fotoğrafları Yarışması’nda “13 yaşındaki otistik Adrian” ile Gündelik Yaşam Hikayeleri’nde birincilik kazandı. Son olarak; Mayıs’ta iki yıllık seminere başlayacak olan Reflexions Masterclass’a katılmak üzere seçildi.


Gihan TubbehAbout
Gihan TUBBEH


Gihan Tubbeh (26), Peru, followed three years on audio-visual communications at the University of Lima, before studying photography at the Centro de la Imagen, also in the Peruvian capital. Her work has appeared in Die Zeit,Travel and Leisure, and Vision magazine, as well as in numerous publications across Peru. Gihan’s work has formed part of a number of collective and personal exhibitions and forms part of Versus Photo, a peruvian collective of photographers. On 2009, she was one of the twelve photographers who joined the Joop Swart Masterclass of WWP. This year, Gihan won the 1st prize in Daily Life stories with “Adrian, a 13-year old autist” of the World Press Photo competition. Recently, she has been selected to join Reflexions Masterclass which will begun on May for a two-year seminar.
Tüm Hakları Saklıdır © All Rights Reserved


www.fotoritim.com Sitesinde Bulunan Yazılı ve Görsel Eserlerin Bütün Hakları ve Sorumluluğu Eser Sahiplerine Aittir.


All Images and Text Published in www.fotoritim.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved.


Use By Author Permission Only.

Gihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : AdrianGihan Tubbeh : Adrian

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


iki × = 16

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>