Denize İki Yıldız Daha Attık
DENİZE İKİ YILDIZ DAHA ATTIK”¦
Güneydoğu’dan Adana’ya göçenlerle, Romanlar başta olmak üzere, bazı ailelerin çocukları yaşları geçmelerine rağmen okula başlayamamakta… Veya başladıktan bir müddet sonra bırakmaktalar…

Bu çocukların okula gidememesinin nedenleri arasında ailelerini geçindirmek için çalışmak zorunda olmaları önemli yer tutuyor. Göç nedeniyle sık yer değiştirmeleri de cabası.
Kısa adı YSÖP olan “Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı” yaşları ilerlemiş olmasına rağmen okula başlayamamış bu çocuklara bir fırsat daha vermeyi amaçlamaktadır.Program kapsamında, gönüllü öğretmenler; kenar mahallelerde çalışmalar yaparak, durumu programa uygun çocukların ailelerini ikna etmek suretiyle, bu çocukları eğitime yeniden kazandırmaya çalışmaktalar. Böylece, çocukların özel eğitim almış öğretmenler vasıtasıyla eğitilerek, sınıflarını hızlı bir şekilde geçip, akranlarına yetişmesi sağlanmakta.
Şu an çok sayıda genç bu program vasıtasıyla okuma-yazma öğrenip, temel matematik işlemlerini yapabilir hale geldiği gibi, birçok genç de ileri sınıflarda okuyarak eğitimlerine devam etme olanağını yakalamış bulunmaktadır.Milli Eğitim Camiası’nın bu çabası, okula gitme fırsatı bulamayan yüz binlerin olduğu bir ülkede, denize bir-iki denizyıldızı daha atmaktan çok daha önemli olsa gerek”¦Adana ilinde Yetiştirici Sınıf Öğretim Programı kapsamında 2576 öğrenci eğitime kazandırılmıştır”¦Projedeki Fotoğrafçılar:S. Haluk UYGUR


Zeliha ERTUNÇ


Gülen KURT


İsmail ÖKKE

S. Haluk UYGUR HakkındaTıp Doktoru, Fotoğraf amatörleri derneği eski başkanı”¦ Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu kurucu başkan yardımcısı”¦ Uluslar arası Fotoğraf Sanatı Federasyonu’nun AFIAP (Fiap Sanatçısı) ve EFIAP (Fiap Ustası) unvanlı üyesi”¦ Adana Kent Konseyi’nin kurucularından ve seçilmiş yürütme kurulu üyesi”¦ Adana Sanat Konseyi’nin kurucusu ve başkanı”¦20 Civarındaki kitapta imzası bulunmaktadır.Fotoğraf alanında 7 uluslar arası ödülü var.Ulusal ödüller arasında, Şinasi Barutçu Kupasını ve Altın Kamera Heykelini almasını önemsiyor. Puduhepa Bilim ve Sanat Onur Ödülü sahibi.Yürüttüğü fotoğraf sanatı atölyelerinde çok sayıda fotoğrafçı yetiştirdi.
Zeliha ERTUNÇ Hakkında1966 Malatya doğumluyum. Selçuk Ün.Fen-Ed. Fak.Biyoloji Bölümü mezunuyum.Şu an Adana Kızılay Kan Bağış Merkezinde çalışmaktayım. AFAD’da 86.Dönem Temel Fotoğraf eğitimimi tamamladıktan sonra yaklaşık 1 yıldır S.Haluk Uygur’un İleri Fotoğraf Teknikleri ve Felsefe Atölyesi’ ne(Paylaşım Atölyesi) devam etmekteyim.Fotoğrafta sanat konuşmak oldukça ciddi bir “fikir üretme” aşamasıdır. Teknik açıdan sanatçı yeterli olduğu halde, enerjisinin çoğunu “fikir üretme” ye ayırır. Asıl nokta “ senin ne söylemen gerektiği ve bunu nasıl söylediğindir.”Sanat çalışmasının özgünlüğü, şiirde, fotoğrafta ya da resimde olsun, istenenin özgünlüğüne ve onun nasıl anlatıldığına işaret eder.Fotoğrafın konusunun seçiminden sonra, pozlanması, ışık ayarı, çekilmesi ve geliştirilmesi gibi aşamalarının tamamen teknik bir konu olduğu düşünülür. Hiç bir şekilde bir beyin gücü gerektirmediği sanılır. Bunun sonucunda da her fotoğrafa sanatsal bir içerik taşımadığı düşüncesi kaçınılmazdır.Bence Fotoğraf felsefesinin amacı, insan ve aygıt arasında ki mücadeleyi fotoğraf alanında ortaya çıkarak, söz konusu karşılığa olası bir çözüm aramaktır.
Gülen KURT HakkındaAdana doğumluyum, İşletme Fakültesi mezunuyum, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir olarak çalışmaktayım. Fotoğrafa AFAD bünyesinde 86. Dönem kursiyer programı ile başladım. Yaklaşık 1 yıldır devam eden S. Haluk UYGUR’un İleri Fotoğraf Teknikleri ve Felsefe Atölyesi’ne (Paylaşım Atölyesi) devam etmekteyim.Ansel ADAMS şöyle demiş; “Basitçe kendi dünyanıza algılayıcı gözlerlerle bakın, kendi tepkilerinize ve inanışlarınıza güvenin. Kendinize sorun: “Bu konu beni düşündürüyor, hayal ettiriyor ve duygulandırıyor mu?” Önümdeki konudan hissettiğim ve iletmek istediğim gibi kişisel duygularımın tanımlanmasının yapıldığı bir baskıyı hayal edebilir miyim?Ben Ansel Adams’ın dediği gibi hayal ettim ve bu fotoğrafları elimden geldiğince yapmaya çalıştım.Fotoğrafı duvara astığınızda her zaman sizinledir, onunla olmak için kapağı açmanız, veya bir düğmeyi çevirmeniz gerekmez, o her zaman size bakar.
İsmail ÖKKE Hakkında1947 Darende de doğup, Adana Tepebağ’da büyüdüm. Uzun yıllar (48) Tiyatroyu kendime yaşam biçimi olarak seçtim. (Kendim için) Öyküler – Şiirler yazarım, Kaval çalarım.Yaklaşık 1 yıl önce, tiyatro da kendimi tekrara düşürdüğümü fark ettiğim sırada, çıkış yolu olarak fotoğrafı seçtim. 91.inci dönem temel eğitiminden hemen sonra S. Haluk Uygur’un İleri Fotoğraf Teknikleri ve Felsefe Atölyesi’ne (Paylaşım atölyesi) devam etmekteyim.Fotoğrafı kendim için çekmeye başladım. Sonra fotoğrafın bir anlatım dili olduğunu öğrendim. İşte bu dili anlamak ve bu dille anlatmak için fotoğrafı öğreniyorum.İnanıyorumki; fotoğraf önce beni değiştirecek sonra da İzleyenleri(mi).
FOTORİTİM ARŞİVİNDEN :


Haluk Uygur Atölyesi : Işıkla Yazılan Öyküler
Haluk Uygur : Nüve Atölyesi


Tüm Hakları Saklıdır © All Rights Reserved


www.fotoritim.com Sitesinde Bulunan Yazılı ve Görsel Eserlerin Bütün Hakları ve Sorumluluğu Eser Sahiplerine Aittir.


All Images and Text Published in www.fotoritim.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved.


Use By Author Permission Only.

Denize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha AttıkDenize İki Yıldız Daha Attık

Denize İki Yıldız Daha Attık” üzerine bir düşünce

 1. Ö.Özgür ONAR

  Öncelikle Haluk Hocamı ve tüm emeği geçen arkadaşları yürekten kutluyorum. Saygı ve sevgilerimle…

  Reply
 2. ümit yiğit

  proje başlı başına harika

  ancak şu belirtmem lazım kı fotoğraf harika ötesi, hayran kaldım

  Reply
 3. Mehmet Emin ARICI

  güLen, zeLiha, ismaiL abi ve HaLuk hocam yapmış oLduğunuz bu proje sayesinde denize nice yıLdızLarın atıLmasına aracı oLmanız bakımından hepinizi tebrik etmek isterim.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


8 + = onüç

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>