Aydın Çetinbostanoğlu : Luice Vakfı
Lucie Vakfı, merkezi Los Angeles’ta bulunan fotoğraf sektörüne destek amaçlı kurulan her yıl verdiği uluslararası fotoğraf ödülleri dışında genç ve yetenekli fotoğrafçılara burs veren, fotoğraf konusunda toplantılar düzenleyen ve fotoğrafı dünya üzerinde daha saygın hala getirmeyi hedefleyen bir vakıf.2011 yılında planladığı uluslararası toplantı için bir ön eleme seçmesi düzenledi ve bunu bir mesajla bana bildirdi. Bu toplantı tanınmış reklam, yayın ve medya dünyasından davet edeceği eleştirmenler ile seçilen portfolyo sahiplerini buluşturmaktı ve dünyadan 65 fotoğrafçı çağrılmıştı. Katılımı teyit ettikten sonra portfolyo toplantısında tercih edeceğim kurum temsilcilerinin bir listesi gönderildi ve içlerinde 6 tercih yapmam istendi.Aşağıda isimleri verilen kurum ve temsilcilerini tercih ettikten sonra 29-30 Nisan 2011 tarihinde Santa Monica’da birlikte oldum.Ben Zlotkin of Edition One Books


Ettore Zuccarelli formerly with ABC/CNN now with founder of EZ Productions


Lisa Matthews of team-one USA


Cindy Rowe of Saatchi & Saatchi


Scott McKiernan of ZUMA Press


Leslie Burns of Burns Consulting2 gün süre toplantı boyunca gerek sunduğum portfolyo ve gerekse Roman” ve Düğün sergi fotoğrafları konusunda düşünce ve eleştirilerini dile getirdiler. Bunları kısaca özetlemek gerekirse: Eleştirmenler ve düşünceleri:“Fotoğraflara baktığım zaman hikayeyi, zamanı ve insanları anlayabiliyorum. Hikayede vermek istediği özeti rahatlıkla çözebiliyorum.”


Ben Zlotkin – Edition One Books“Her fotoğraf kendini çok iyi anlatıyor.”


Cindy Rowe – Saatchi & Saatchi“Günlük hayatı çok iyi yakalamış. Bu çalışmasını yurtdışında da yapmalı. Oradaki insanları da çekmeli.”


Ettore Zuccarelli – EZ Productions“Gayet güzel bir çalışma. Çalışmadan ne demek istediği anlaşılıyor ve çalışma kendini anlatıyor. Bütün fotoğraflar gayet net ve anlaşılır. Çok heyecan veren ve inanılmaz bir hikaye”


Lisa Mathews – Team One USA“Bu çalışma bir galeri için çok uygun. Çok geleneksel fotoğraflar değil belki ama toplumu uyanışa geçirmek için kullanılabilir.”


Scott McKiernan – ZUMA Press“Konsept olarak çok beğendim ama özellikle bakılınca çok hüzün dolu fotoğraflar.”


Leslie Burns
Sokak müzisyeni


Bu Müzisyeni Beyoğlu Caddesi üzerinde eşim ile yürürken gördüm. Öncelikle, müziğini dinlemek istedim. Ama sonra onun elbiseleri, dağınık saç, gözlük, baston ve renkli arka zemin ile birlikte, güzel bir kompozisyon olacağını düşündüm. Tüm bu düşüncelerimi geniş açılı bir objektif ile yere oturarak yansıttım. Düşük enstantane parmaklarındaki hızı göstermede iyi oldu.


Yer: Beyoğlu Cad, İstanbul


Tarih: 25.Aralık.2010


Objektif: 12mm


ISO: 800


Diyafram: 6,7


Enstantane: 1/30sn

Dağların üzerinde folklör


Çamlıhemşin, Karadeniz bölgesinde dağların üzerinde bir ilçe. Her yaz yayla yolculuğu öncesinde bir festival düzenlenir. Bu etkinlik, yerel müzik eşliğinde geleneksel folklorik danslar ile kutlanır. Boğa güreşleri yapılır. Bu dansların birisinde balıkgözü objejektif ile çektiğim bu fotoğraf, göz görünümü ile güzel bir etki yarattı..


Yer: Ayder Yaylası, Çamlıhemşin – Rize


Tarih: 12.Haziran.2010


Objektif: 10,5 mm


ISO: 400


Diyafram: 9,5


Enstantane: 1/350 sn

Kutsal Ateş İle Paskalya mumlarının yakılması töreni


Antakya Arap Ortodoks Kilisesinde Kudüs’ten getirilen kutsal ateş ile Paskalya sabahı mumlar yakılıyor. Hıristiyanlar sabah saat beşte bu törene katılmak ve törende yaktıkları mumları evlerine mum taşımak için bekliyorlar.


Yer: Antakya


Tarih: 04.Nisan.2010


Objektif: 10,5 mm


ISO: 1600


Diyafram: 4


Enstantane: 1/15 sn

Metal plakada el işi süsler


Altı yıl önce “Kapalıçarşı Ustaları” fotoğraf çalışmasına başladım. Bu çalışma sırasında birçok atölyeyi ziyaret ettim ve çalışmalarını fotoğrafladım. Bir usta bana kısa bir süre sonra kutu kaplaması yapacağı ve üzerinde el yapımı süsler olan metal plakayı gösteriyor.


Yer: Kapalı Çarşı


Tarih: 15.Ocak.2010


Objektif: 10,5 mm


ISO: 400


Diyafram: 4,8


Enstantane: 1/20 sn

Köy evinde yaşlı bir kadın portresi


“Bir Köy Doktorunun Günlüğüçalışmalarından bir görüntü. Bir yıl boyunca doktor ile hasta ziyaretine katıldım. Bu ziyaretler sırasında izinlerini alarak hikayemi hazırladım. Çalışan ellerli vurgulamak için geniş açı ile hafif deformasyon, duvarda işlemeler, ocak üzerindeki rafta süs eşyaları, çay malzemeleri. Yaşlı ama o gün mutlu bir kadın


Date: 15.Nisan.2010


Objektif: 12 mm


ISO: 800


Diyafram: 4,8


Enstantane: 1/90 sn

Dicle kenarında “Romanlar”


“Roman ve Düğün” fotoğraf çalışmasından bir kare.2010 yılında baraj suları altında kalacak Hasankeyf’e dikkat çekmek için düzenlenen dayanışma kampına katıldım. İlk günün sonunda, Dicle nehri kenarında yürürken kamp kuran Roman’larla karşılaştık. Akşam yemeği için hazırlık yapıyorlardı. Onlarla bir sohbet sırasında çekildi.


Yer: Hasankeyf, Batman


Tarih: 11.Ekim.2010


Objektif: 24 mm


ISO: 400


Diyafram: 6,7


Enstantane: 1/180 sn

Ege’de “Dalyan” ile balık avı


Denizin içinde ahşap direklere bağlı ve kıyıdan halatlarla çekilebilir bir ağ. Balıklar ağın üzerinden geçerken halatlar çekilir ve oluşan ağdan havuz içine kayıkla girilerek balıklar toplanır. Yaklaşık 2000 yıllık bir balık avcılığı yöntemi. En zor yanı ağın üzerinden geçen balıkları görebilecek keskin gözler ve süratli hareket edip halatları zamanında çekebilmek.


Yer: Karaburun, İzmir


Tarih: 16.Ağustos.2010


Objektif: 300 mm


ISO: 400


Diyafram: 11


Enstantane: 1/500 snSokaklarda çocuk işçiler


Sokakta yerel taburelerin üretildiği bir atölye. Dağ köylerinden şehirlere göçün yarattığı yoksulluğun sonucunda, çocuklar çok küçük yaşlarda iş yaşamında rol alıyorlar. Oysa hepsi daha oyun çağındalar. Diyarbakır sokaklarında gezerken çektiğim bir fotoğraf.


Yer: Diyarbakır


Tarih: 23.Ekim.2010


Objektif: 12 mm


ISO: 800


Diyafram: 5,6


Enstantane: 1/60 sn
Yaylada yaşam


Türkiye’nin Gürcistan sınırına yakın bir bölgede kuzeydoğu Anadolu Yaylası’nda Türkmenler ile bir fotoğraf çalışması.. Bir adam yerel malzemelerle süpürge yapıyor ve kadınlar onu izliyor. Bu gezi sırasında, 2300 metre yükseklikteki yayla evlerinde konuk oldum ve onların yaşamlarını fotoğrafladım


Yer: Damal, Ardahan


Tarih: 04.Ekim.2010


Objektif: 12 mm


ISO: 400


Diyafram: 8


Enstantane: 1/180 sn
Bir aile portesi


Geleneksel bir ahşap evde aile fotoğrafı. Kuzeydoğu Anadolu yaylasında Türkmenler ile ilgili bir fotoğraf çalışması sırasında analog yöntemle çekildi. Baba, çocuklarla oynarken ocağın yanında oturuyorlardı. Konumlarını bozmadan diğer tarafında anne ve babasına poz verdirerek bu fotoğrafı çektim. Toplantı sırasında tüm eleştirmenlerin birlikte beğendiği bir fotoğraf oldu.


Yer: Hanak, Ardahan


Tarih: 01.Ekim.2010


Objektif: 20 mm


ISO: 1600


Film: Ilford HP5 24x34mm


Diyafram: 5,6


Enstantane: 1/20 sn
Gözlerdeki korku


Bir köy doktoru Günlüğü” çalışmalarından diğer bir görüntü. Ev ziyaretlerinin birisinde muayene sırasında yaşlı kadının gözlerindeki korkuyu ve endişeyi vurgulayan bir fotoğraf.


Tarih: 26.Ocak.2010


Objektif: 10,5 mm


ISO: 800


Diyafram: 5,6


Enstantane: 1/15 sn
Taksim Meydanı’na 1.Mayıs yürüyüşü


Türkiye’de Üç 1 Mayıs” belgesel çalışmasından bir görüntü, 1.Mayıs.1977 de 37 kişinin yaşamını yitirmesinden sonra kutlamalara uzun süre yasaklı kalan Taksim Meydanı’nda yeniden kutlamalar 2010 yılında başladı. 01.May.2010 da sendikalar ve demokratik güçler, tekrar Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Bu fotoğraf işçi sendikalarının ve halkın Taksim meydanına doğru yürüyüş sırasında çekildi.


Yer: Istanbul


Tarih: 01.Mayıs.2010


Objektif: 12 mm


ISO: 800


Diyafram: 11


Enstantane: 1/500 sn
Geçmişin anıları ile yaşamak


O geçmişte uzun yol kaptanı, şimdi bir kanser hastası. Ama yaşama tutunmak için bir dağ köyünde yaşam geçiriyor, dere boyunda oluşturduğu mini teraslarda sebze ve meyve yetiştiriyor. Bir ziyaret sırasında bana yaşamını anlattıktan sonra kulübesine götürüp kaptanlık günlerinden kalma fotoğrafını gösterdi. Yaşam ortamını da fotoğraf sokmak için geniş açı ile çektiğim bu portre fotoğrafı çok şey anlatıyor.


Yer: Izmir


Yarih: 26.Ağustos.2010


Objektif: 12 mm


ISO: 800


Diyafram: 6,7

Enstantane: 1/30 snMeraklı kadın


Bu yaşlı bir kadını ziyarete gittiğimde, iğne ile el oyası yapıyordu. Göz sorununu üst üste iki gözlük kullanarak kendince çözmüş. Fotoğraf çekerken işine devam etmesini istedim. Amacım uğraşısını fotoğraflamaktı. Ama bir noktada dayanamayıp beni seyretmeye başladı. Merakını da konuya katmak için doğru bir anda deklanşöre bastım.


Yer: İzmir


Tarih: 16.Nisan.2010


Objektif: 70 mm


ISO: 400


Diyafram: 2,8


Enstantane: 1/125 sn
Geleneksel üç etek giysiler içinde Türkmen kızı


Kuzeydoğu Anadolu yaylasında Türkmenler ile ilgili bir fotoğraf çalışması. Üç etek elbiseler Anadolu Türkmenleri için günümüzde de devam eden geleneksel bir giyim tarzı. Bu giysinin değişik modelleri kadını toplum içindeki konumunu bekar, evli, dul, genç kız vb. göstermesi açısından oldukça önemli. Çalışmalarım sırasında geleneksel giysiler içindeki bu güzel kız ricamı kırmayarak bana poz verdi.


Yer: Damal, Ardahan


Tarih: 17.Haziran.2010


Objektif: 36 mm


ISO: 400


Diyafram: 2,8


Enstantane: 1/30 sn
İkili portre


Kuzeydoğu Anadolu yaylasında Türkmenler ile ilgili bir fotoğraf çalışması


Bir köy ziyareti sırasında geleneksel elbiseli yaşlı kadın, bir taş duvarın önünde otururken arka plandaki kızı çevreyi izliyordu. Bu ikili görüntünün güzel bir kompozisyon olacağını düşündüm


Yer: Hanak, Ardahan


Tarih: 02 Ekim.2010


Objektif: 28 mm


ISO: 400


Diyafram: 2,8


Enstantane: 1/60 sn
Stajyer öğrencim ve “Kapalıçarşı Ustası”


Maastricht Üniversitesi’de “Sanat ve Kültür” eğitimi gören Eva, 2010 yılı yaz döneminde fotoğraf eğitimi amacıyla stajyer öğrencim oldu. Kendisi ile “Kapalıçarşı Ustaları”nı çalışırken usta ile birlikte poz vermek istediler. Bence en güzel anı karşılıklı olarak dostça gülümsemeleri oldu.


Toplantı sırasında Editon One Books’tan Ben Zlotkin, çalışmayı “Zamanı sorgulayan bir fotoğraf” olarak değerlendirdi.


Yer: Istanbul


Tarih: 25.Temmuz.2010


Objektif: 14 mm


ISO: 1600


Diyafram: 6,3


Enstantane: 1/125 sn
“Cumartesi Anneleri”


Belgesel fotoğrafçılık biraz da başkalarının acısına ortak olmaktır. Geçmişte kaybettikleri yakınlarını 15 yıldır bekleyen insanlar, her cumartesi günü aynı yerde toplanarak halka hikayelerini anlatıyorlar ve sorular soruyorlar. Soğuk bir kış gününde yine ellerinde karanfillerle bekleyen bu insanları orta format bir analog makine ile fotoğrafladım.


Yer: Istanbul


Tarih: 09.Ocak.2010


Objektif: 50 mm


ISO: 400


Film: Ilford HP5 120 Film


Diyafram: 8


Enstantane: 1/125 sn
Tüm Hakları Saklıdır © All Rights Reserved


www.fotoritim.com Sitesinde Bulunan Yazılı ve Görsel Eserlerin Bütün Hakları ve Sorumluluğu Eser Sahiplerine Aittir.


All Images and Text Published in www.fotoritim.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved.


Use By Author Permission Only.

Aydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice VakfıAydın Çetinbostanoğlu : Luice Vakfı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


× dört = 24

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>