Aydın Çetinbostanoğlu : 70′li Yıllar
70’li yıllar tıpkı benim gibi birçok insanın bedenen var olduğu fakat zihnen pekte hatırlamadığı yıllar.Neden 70’li yıllar tanıklarının ve tanık olmayıp da daha sonradan bilinç olarak eklemlenenlerin hafızalarında önemli bir süreç olarak yer etmiş?
20’li yıllarda var olmak ile yok olmak arasındaki ince sınırı, tarihini referans alıp ve/veya aldığı için geçebilen bir destana imza attıktan sonra Rönesans’ının eteklerine doğru yelken açmış çok kültürlü bir ulusun hikayesi başlamıştır. Adı üstünde Rönesans, değerlerin sorgulandığı, olguların yer değiştirdiği, alt yapının evrimleşerek üs yapıyı devrimci bir nitelikte yoğurduğu yıllar başlamış, çok kısa süre içinde benimsenip uzun yollar kat edilmiş.Artık damla suya düşmüş, halkalar daha büyük halkaları oluşturmuş, alan giderek büyümüş, benimsenmiş, desteklenmiş her büyüyen halkanın zaman içindeki yolculuğu gibi zaman, mekan ve gerçeklik sınırlarına çarparak ters dalgalar oluşmaya başlamış. Türkün Rönesans’ının uyandırdığı etki öyle büyük olmuş ki onu bir den bire tırpanlamak mümkün olmamış.
Hikayenin bundan sonrası hepimizin malumu; 1960, 1971, 1980 darbeleri, Türkiye de Türkün Rönesans’ının önüne konan engeller olmuş. 1960 görece demokrat olmak zorunda olduğu için diğerlerine göre daha fazla özgürlük sunmak zorunda kalmış, oyun alanına”¦Çok şeylerin başarılmış, benimsenmiş ve tekrar tekrar üretilmiş olması bunu zorunlu hale getirmiş. Yaratılan bu görece özgür ortamı Rönesans’ın attığı temelin üzerinde hızlıca yeşermiş toplumsal sınıfların olaşabildiği kadar oluşmasına ve sorgulamasına dayanak oluşturmuş.
Bu noktada sizler ile fotoğraflarını paylaşmak istediğimiz Sn, Aydın Çetinbostanoğlu devreye giriyor. Yaşanan özgürleşme sürecinden fotoğrafçılar da payına düşeni almış, sosyal sorumluluklarına karşı duyarsız kalmamış. Kendi adıma, Aydın Çetinbostanoğlu’nun fotoğraflarına bakarken 70’li yıllar ile bilincimde kurduğum gönül ve algı bağı buruk bir duygu uyandırıyor bende. Yazacak çok şey var ama fazlası ve hep daha fazlası fotoğraflarda olacak”¦

Yazı: Mehmet UÇKUN
Tüm Hakları Saklıdır © All Rights Reserved


www.fotoritim.com Sitesinde Bulunan Yazılı ve Görsel Eserlerin Bütün Hakları ve Sorumluluğu Eser Sahiplerine Aittir.


All Images and Text Published in www.fotoritim.com are Copyright © Protected by The Author, All Rights Reserved.


Use By Author Permission Only.

Aydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li YıllarAydın Çetinbostanoğlu : 70'li Yıllar

Aydın Çetinbostanoğlu : 70′li Yıllar” üzerine bir düşünce

 1. Sinan Vargı

  çok güzel fotoğraflar, 1970 lerde hem yaşayan hem de fotoğraf cekenleri derinden etkileyecek güzel kareler var, teşekkür ederim..

  Reply
 2. SİNAN ENGİNDENİZ

  çok muhteşem kareler emeğinize sağlık,o yılları buruk hatırladım bende ne kadar çok şey değişti,en çokta insanın duygusu yaşayanların özlemle yad edecekleri yıllar olarak kalacak..

  Reply
 3. Toros Abahuni

  Aşkın ve devrimin ayrıntıda gizli olduğu yıllar ,Bu kareler bu gizemi bir nebze de olsa ortadan kaldırmış .Yaşadıklarımızın bir düş olmadığının belgeleri olmuşlar.

  Reply
 4. Mehmet KORU

  Ben daha yeni doğmuşum demek ki…hatırlamam mümkün değil ama ne karanlık dönemlerden geçmişiz….
  Ülkeye bunları yapanların ve ülkeyi bu hale getirenlerin yanlarına kar kalmayacaktır…. elbet bir yerlerde hesaplaşacağızdır…..Güzel ülkem uçurumdan dönmüş kaçkez…
  O karanlık günlerin yanında normal hayattan kareler le de çok güzel anlatılmış 70 li yıllar…
  Tebrikler ve yayınladığınız için teşekkürler…….

  Reply
 5. Ömer Faruk KAYA

  Tanığınız yoksa yaşadıklarınız da yoktur.Bu kareler her halde dönemi yaşayanlar için çok farklı anlamlar taşıyabilir ama benim için fotoğrafçısının gözüyle ve belgeleme ,tanıklık etme düşüncesi çok güzel tebrik ediyorum.Ayrıca fotoğraflar zaten çok güzel hele köy öğretmeninin çoçuklarıyla olan fotoğrafı evimde duvarımda olsun isterdim.

  Reply
 6. ali

  O yıllarda yaşamak ayrı bir güzellikmiş, biz kıymetini bilemedik ama ne olursa olsun bu anı da değerlendirmek gerekiyor.

  Reply
 7. Levent Sağlam

  Belki o yılları yaşamadım ama fotoğraflarla az da olsa yaşattınız. Elinize sağlık.

  Reply
 8. barış eviz

  ben daha doğmamıştım o zamanlar. bakarken fotoğraflara yaşamış gibi oldum ama… teşekkürler!

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− altı = 2

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>